Kas tai yra ir kaip gyventi lėtą gyvenimą?

Kas nutinka mums, kai „sulėtiname” savo gyvenimo tempą? Nenuostabu, kad tai yra daug ką bauginanti mintis. Žmogaus pasąmonėje užprogramuota, kad pristabdžius savo tempą, vėluosime į susitikimus, nespėsime laiku atlikti užduočių ar paprasčiausiai kažką praleisime. Ir vis dėlto, net ir turėdami visas technologijas ir įrankius, kad galėtume kuo daugiau padaryti, ir kuo daugiau sukišti į savo dienotvarkę, atrodo, kad dienos bėga dar greičiau. Kuo užimtesni tampame, tuo mažiau laiko turime sau, ir „kuo toliau tuo daugiau“ idealas praranda savo žavesį. Lėto gyvenimo ideologija yra ne apie pažodžiui išvertus lėtą gyvenimą judant lėtai, tačiau apie mūsų prisistabdymą lėkti gyvenimu kaip lenktynių trasa. Turime pristabdyti savo gyvenimo tempą, kad suvoktume, kokie dalykai mums iš tikrųjų svarbūs, ir jiems dedikuoti savo laiką. Nežinote, kaip praktiškai atrodo lėtas gyvenimas? Pabandykime atidžiau pažvelgti į lėto gyven-imo koncepciją ir tai, kaip galite pradėti gyventi lėtai.

Pirmasis taip vadinamo „lėto gyvenimo” (slow movement) teoretikas, škotų kilmės rašytojas, žurnalistas Carlas Honoré, savo 2004 m. knygoje „Garbė lėtumui“, sakė: „Greitas požiūris paprastai būna paviršutiniškas, tačiau pristabdžius savo tempą, pradedate įsigilinti į tai, ką tuo metu darote. Taip pat esate suvesti į akistatą su pačiu savimi. Tai, manau, yra viena iš priežasčių, kodėl mums taip sunku prisistabdyti. Greitis tarsi tampa neigimu. Tai būdas pabėgti nuo gilesnių problemų. Užuot susikoncentravus ties tokiais klausimais kaip, kas aš esu, ar koks mano vaidmuo šioje planetoje, visa tai tampa paviršutiniška.“

Pagrindinės sąvokos

Prieš išsiaiškinant šią sudėtingą ir iš tikrųjų filosofinę koncepciją, pirmiausia reikia išnagrinėti keletą pagrindinių frazių, kurios dažnai vartojamos kaip temos, žmonėms kalbant ar rašant apie lėto gyvenimo sampratą:

  • Lėtas gyvenimas (slow living) yra gyvenimo būdas, filosofija ir jūsų gyvenimo būsena.

  • Tai yra mažai išorinių veiksmų paveiktas natūralus gyvenimo būdas, kurį propaguojant labai rūpinamasi aplinka, domimasi natūraliais ekologiškais produktais ir gyvenimo būdu. Tai yra mąstymas ir planavimas į ateitį. Tai yra lėtas gyvenimas namuose, darbe, mokykloje.

  • Jūsų gyvenimo tempas lėtėja, nes ilgainiui jis tampa sąmoningesnis ir taip įgyja daugiau prasmės.

  • Pirmumas teikiamas kokybei, o ne kiekybei. Pavyzdžiui, neeikvoti veltui savo energijos, pasinerti į svarbius dalykus, atsisakyti nereikalingų daiktų, tinkamai, bet ne kuo greičiau, atlikti darbus, labiau mėgautis juos atlikus.

  • Pakeitus savo prioritetus, gyventi pilnavertį, o ne užimtą gyvenimą.

Ar lėtas gyvenimo būdas yra man?

Jei jūsų dabartinis gyvenimo būdas yra kupinas veiklos ir įvairių įsipareigojimų, tačiau jaučiate, kad nebeliko laiko nei jums, nei jūsų šeimai ar tiems dalykams, kurie jums yra svarbūs, lėtas gyvenimo būdas gali daug ką jums pasiūlyti. Paprastai žmonės nori sulėtinti savo gyvenimo tempą, kai jaučia stresą, pervargimą, visur turi skubėti ir neužtenka paros valandų visiems darbams at-likti. Taigi kodėl ne visi „prisistabdo”? Vyrauja keletas klaidingų nuomonių.

Mitai apie lėtą gyvenimą

Lėtai gyventi reiškia viską daryti lėtai

Lėtas gyvenimas nereiškia, kad jame nėra skubiai ir greitai padaromų dalykų. Kartais tai neišvengiama, net privaloma.

Gyventi reiškia atsikratyti materialių dalykų

Šiuo pasakymu norima pasakyti, kad daugiausia dėmesio yra skiriama materialiems daiktams, o ne gyvenimo būdui. Norint gyventi lėtai, nebūtinai turite kažko atsisakyti. Lėtas gyvenimas nėra apie tai, kiek turite daiktų, tačiau apie tai, kaip rasti laiko mėgautis mėgstamais dalykais.

Nenaudokite bereikalingų technologijų

Nors technologijos tikrai gali prisidėti prie greito gyvenimo tempo, jos taip pat gali mums padėti ir jį sulėtinti. Esmė ta, kad technologijos yra įrankis ir gali būti sąmoningai panaudojamas norint pasiekti mūsų tikslus, arba beprotiškai užkariauti mūsų gyvenimą. Taigi, jei technologijos gali padėti džiaugtis gyvenimu ir užmegzti prasmingesnius ryšius, tai ir yra lėto gyvenimo būdo dalis.

Jūs turite išeiti iš darbo ir išsikraustyti į užmiestį

Jums nereikia mesti darbą ir persikelti gyventi į atokų kaimą, kad prisijungtumėte prie lėto (slow) judėjimo. Sulėtinus tempą ir susitelkus į svarbias užduotis, tik padidins jūsų našumą, sumažins atliekamų klaidų skaičių ir aplamai jūs labiau mėgausitės savo darbu. Jei turite galimybę pasimėgauti gamta, tai tikrai padės sulėtinti tempą ir džiaugtis „čia ir dabar“ akimirkomis. Tačiau galite rasti būdų, kaip tai padaryti ir miesto aplinkoje.

Kaip mėgautis lėtu gyvenimu dabar

Užsibrėžkite tikslą

Norėdami išmokti skirti laiką svarbiems dalykams, mes privalome žinoti, kurie dalykai yra mums svarbūs. Išmokite atpažinti, kas jums iš tikrųjų svarbu. Išmokite pasakyti „ne“ tiems dalykams, kurie nėra svarbūs. Susikurkite rutiną

Susiraskite kasdieninę veiklą, kuri padėtų jaustis geriau . Čia ir dabar. Užsiimkite sodo priežiūra - tai bus puiki galimybė pabūti gamtoje vienam, tuo pačiu ir gyvenant ekologiškai. Pasivaikščiojimas po gamtą yra dar viena puiki galimybė gyventi natūraliai. Bevaikščiojant gali kilti daug minčių ir kūrybingų idėjų. Taip pat pasirinkite keletą žiniasklaidos priemonių, kuriomis pasitikite labiau. Kitomis atsikratykite ir apribokite išorinės informacijos kiekį.

Neskubėkite užpildyti laisvo laiko

Mūsų šiuolaikinė visuomenė yra linkusi vertinti užimtumą, o ne tiesiog buvimą. Jeigu radote laisvą valandžiukę savo dienotvarkėje, neskubėkite jos užpildyti susitikimais ar užduotimis. Mėgaukitės šiuo laiku. Propaguojant lėto gyvenimo būdą, laisvas laikas reiškia produktyvumą.

Prisijunkite prie lėto gyvenimo būdo („Slow Living“) bendruomenės

Prisijunkite prie forumų internete, paskaitykite, ką kiti žmonės kalba šia tema, susisiekite su didesne bendruomene ir visada prisiminkite, kad ir kiti žmonės gyvena lėtai, jūs - ne vieninteliai .

Ekologiškas gyvenimas - „sulėtinkite” ir savo namus

Jei lėtas, ekologiškas ir darnus gyvenimas jau kurį laiką yra jūsų gyvenimo būdas, ar tiesiog esate pasirengęs tai pritaikyti visam gyvenimui, sukuriant fiziškai lėtai gyvenančius namus, palaikant „lėtas” vertybes, visa praktika gali būti labai naudinga. Su MOODU pastatais galite sukurti tvarius namus ir komercinius pastatus, kurie padės jų gyventojams susilieti su mūsų Tikruoju aš ir vieni kitais, palikti minimalų pėdsaką bendraujant su aplinka. Modulinis statybos procesas iš surenkamų elementų yra greitas ir be streso. Tad jeigu jau esate šiame „lėto” gyvenimo etape, susisiekite su mumis ir mes padėsime įgyvendinti jūsų ekologiško būsto svajones.